Nefis Röportajlar

Bitki uzmanı, aktar ve yazar olan Ayhan Ercan ile Röportaj

Ayhan Ercan kimdir
Ayhan Ercan kimdir

Ayhan Ercan son dönemlerde sıkça sosyal medya, haber ve sağlık sitelerinde doğal ve organik besinler ile ilgili gündeme gelen bitki uzmanı, aktar ve yazardır. Biz de Şefin Tercihi olarak Ayhan Bey ile baharat konusunu ele aldık.

Meslek aileden mi geliyor?

Babam yapıyordu ben yapıyorum kızımıza iki yıldır yetiştiriyorum. Sektör Aktar ve Baharat Türklerin bitkilerle tanışıklığı tedavi amaçlıydı. Orta Asya’ya da şaman kültürüne dayanıyor.

12800 tıbbi bitkinin 7580 tanesi Anadolu’da yetişiyor.

Avrupa’da 12800 tıbbi bitki var ve bunların 7580 tanesi Anadolu’da yetişiyor. 2300 ÜFE sadece Anadolu’da yetişiyor. Dünyanın en büyük kekik ’defne yaprağı’ ada çayı yetiştiricisiyiz ülke olarak. Babam Eminönü’nde bu işin toptanıyla uğraşıyordu. Kısaca göçmen bir ailenin ferdiyim.
17 yıldır Türkiye Aktarlar Derneği başkanıyım. 42 ilde faaliyet gösteriyoruz ve 320’nin üstünde üyemiz var. Bizim yaptığımız çalışmalarla Tarım Bakanlığı nezdinde görüş ve önerilerimiz dikkate alınıp komisyonlarda bize görev veriyorlar.

Mesleğin geleceği için ne düşünüyorsunuz?

Eğitimle doğru toplama ve kurutma teknikleri doğal olarak toplanması konusunda tarım ve sağlık bakanlıklarında eğitimle ilgili Türkiye’de meslek içi eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Türkiye’de ve İstanbul’da Ayasofya’dan daha çok turist çeken yer, Eminönü’nde bulunan Mısır Çarşısı’dır. Bunu ben söylemiyorum Turizm Bakanlığı verileri açıklıyor. Bu da şunu gösteriyor, devletin bu sektöre ilgi göstermesi gerekiyor. En eski ilaç dünyada 100 yıllık. Ancak bizim sektör binlerce yıl ötesine dayanıyor. Yaşanılan ve geleneklerden geliyor. Şu anda yanımda 50 kişi çalışıyor. Sıfır kredi ve devlet desteği olmadan ayakta durmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bu sektörde Mısır ve Hindistan’ın arşında 3. Sırada. Hipokrat’ın bir sözü var ilacınız yedikleriniz olsun.

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!