Nefis Röportajlar

Gıda Mühendisi Hülya Kaya ile gıda güvenliğinin önemi üzerine

Gıda Mühendisi Hülya Kaya ile Gıda Güvenliği
Gıda Mühendisi Hülya Kaya ile gıda güvenliğinin önemi üzerine

Şehirlerde yaşayan bizler, günlük hayatta yediğimiz, içtiğimiz her şeyin hiçbir üretim aşamasına tanıklık etmeden hatta bu aşamaların olduğunu bile düşünmeden tüketim yapıyoruz. Köyde yaşayanlar yedikleri peynirin nasıl mayalandığını, içecekleri sütün ne zaman sağıldığını bilirler. Ama bizim için tüm bunları yapan birileri var: gıda mühendisleri. Biz de bugün Şefin Tercihi olarak Gıda Mühendisi Hülya Kaya ile bu konular üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Gelin hep birlikte tükettiğimiz gıdalar bizler için nasıl denetleniyor birlikte görelim.

Öncelikle gıda güvenliğinden başlayalım isterseniz. Gıda güvenliği kısaca nedir?

Tabii. Gıda Güvenliği; 5179 sayılı Kanunda “Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbirler bütünü” olarak tanımlanır. Teknik tabirin dışında kısaca ifade etmek gerekir ise Gıda güvenliği, gıdanın üretilme şeklinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri kontrol edebilmesini ve tarladan sofraya kadar tüketicilerin sağlığına zarar vermemesini sağlayan bilimsel bir disiplindir.


‘İzlenebilirliğin sağlanması yasal bir zorunluluktur.’

Bir diğer önemli ilke izlenebilirliktir. Bir gıdada insan sağlığı açısından risk oluşturan bir durum söz konusu olduğunda, hangi aşamada olduğunu ve hangi tedarikçiden geldiğini bilmek çok önemlidir. Bu nedenle izlenebilirliğin sağlanması yasal bir zorunluluktur. Zincirin neresinde olursanız olun, en az bir adım geri ve bir adım ileriye dair iyi bir kayıt tutmanız ve kontrol etmeniz ve kontrol etmeniz gerekir. Devletin gıda güvenliğini denetlemesi ve denetlemesi gıda güvenliği sisteminin yasal dayanağını oluşturmakta ve temel kurallar da buradan doğmaktadır. Ancak gıda güvenliğinde en önemli rollerden biri tüketicilere düşmektedir. Tüketiciler “güvenli gıda” talep etmezlerse hiçbir yere varamazlar. Bu nedenle toplumda gıda güvenliği bilincinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması önemli bir konudur.

Gıda sektöründe daha fazla ilerleme sağlamak için sektör nerelerde hassas olmalıdır?

Gıda endüstrisinin duyarlı olması gereken konulardan biri de dünya genelinde tüketicinin gıdaya olan güveni krizidir. Ne yazık ki yabancı verilerim var.Fransızların %77’si, Amerikalıların %55’i ve Çinlilerin %91’i yedikleri yemeğin sağlığa zararlı olabileceğine inanıyor. Ülkemiz verilerinin bu değerlere yakın olduğunu düşünüyorum. Bu güven krizi ile aynı zamanda tüketiciler tükettikleri ürünlerde şeffaflık istiyorlar. Bazı uygulamalarda birçok gıda üreticisi açık kapı politikaları uygulamakta ve fabrikalarını tüketicilere açmaya devam etmektedir.

Gıda mühendisi ile yaptığım söyleşi

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!