Nefis Röportajlar

İskandinav Şarapları Gelecek Vadediyor mu?

şarap
Dünya mutfağına ve şaraplara düşkün olan Sarıkaya, Kuzey şaraplarının geleceğine sıcak bakmıyor

İskandinav Şarapları Gelecek Vadediyor mu? Eski bir İsveç deyişiyle “Rüzgâr eksikliğinden şikâyet etmeyin, yelken açmayı öğrenin.” Belki de bu atasözü, birkaç yıldır serin İskandinav ikliminde üzüm yetiştiren çiftçilerin ilham kaynağı olacak.

İklim değişikliği sonucuyla sıcaklaşan iklim koşulları Kuzey Avrupa’da tarımı canlandırdı. Bunun üzerine biz de durumu daha yakından takip edebilmek için yeme içme sektöründen uzman bir isme sorularımı yönelttim. Can Sarıkaya, Maltepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi. Geçtiğimiz yıl Londra’nın ünlü bir restoranında staj yapan Sarıkaya, aynı zamanda şarap konusunda yakından ilgilenen bir isim.

İskandinav şarapları hakkında ne düşünüyorsun, hiç tatma fırsatı buldun mu?

danimarka şarabı
Danimarka menşeili Don’s üzüm şarabı ortalama 33 Euro

Evet, buldum, Danimarka’da oldukça ünlü olan Don’s adında bir şarabı İngiltere’de şef yardımcısı olarak çalışmış olduğum restoranda denemiştim. Siyah bir üzüm şarabıydı. Tadı türevlerine oranla daha yoğundu. Benim damak zevkime tam uymasa da şu bilgiyi sizinle paylaşmak isterim, daha soğuk bölgelerde şarap üretmek hassas bir iştir, çünkü üzümler bazen tam olgunlaşmadan önce seçilmelidir. Ancak bunun sonucunda çok düşük şeker içeriğine neden olur. Şimdilerde biraz erken olsa da, önümüzdeki on yılda iklimin değişimiyle birlikte İskandinavların daha lezzetli şaraplar üreteceğine inanıyorum.

‘’En az üç kat daha pahalı’’

Peki, Kuzey’in bu şarapları en çok kimler tarafından tercih edilmekte?

Her ne kadar şarabı beğenmediğimi söylesem de Nord şarapları, gelir seviyesi yüksek şarap severler tarafından sevilmekte. Belki de sırf organik ve pahalı olması onu diğer şaraplardan ayıran bir nokta. Çünkü baktığımız zaman aynı kalite deki şaraplardan neredeyse üç kat daha pahalı olmasına rağmen tercih edilmesini ülkemizden alışık olduğumuz ‘’yerli olsun bizim olsun’’ düşüncesiyle fiyatına bakılmaksızın Kuzey insanları ürettikleri şaraplara sahip çıkıyor. Diğer yandan bakıldığında geri kalan herkes doğal olarak fiyat performans dengesine bakıyor. Kaliteli Frenk üzümleriyle üretilmiş Fransız şaraplarını, üçte biri fiyatına almak mümkünken Nord şaraplarını tüketim açısından bir başarı yakalamasını bekleyemeyiz.

şaraplar
Fotoğraf kaynağı: thenewgastronome.com

‘’Geleneksel olarak sektöre hâkim olan ülkeler daha az üretiyor.”

Kuzeyin şaraplarının geleceğinden umutlu musunuz?

Umutluyum, bundan 50 yıl önce Danimarka, İsveç ve Norveç’in şarap üretimi hakkında ne düşünüyorsanız diye sormuş olsaydınız size deli derlerdi. Bugün bu meseleyi konuşuyor olmamız bundan birkaç on yıl sonra İskandinav şarap üretimi hakkında neler konuşabileceğimizin bir göstergesidir. Gelecek yıllarda İskandinavya genelinde şarap üretiminin artacağına inanıyorum. Sektöre hâkim olan ülkeler günden güne daha az üretmekte, bu boşluğu kesinlikle Kuzeyliler dolduracaktır.

iskandinav şarapları
iskandinav şarapları

‘’Üzüm dışındaki şarap türlerine ağırlık vermeliler’’

Küresel dünyadaki rekabetten dolayı piyasaya sonradan dâhil olanlar, piyasayı tek eline almış olanlar tarafından aktörler tarafından elimine edilebiliyor. İskandinav şarap üreticileri de piyasayı üzüm şarabı piyasasını domine eden Fransa, İtalya ve İspanya’nın olduğu alandan ziyade kendi şarap piyasalarını oluşturmalılar. Örneğin, beyaz şarap ya da elma şarabı, şeftali şarabı ve çilek şarabı gibi meyve şarabı sektörüne ağırlık verirlerse, gelecekteki şarap sektöründe yer bulan sağlam markalar yaratacaklardır.

Birkan AKBAL – Nefis Röportajlar

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!