Faydalı Bilgiler

Kahve içmenin faydaları nelerdir?

türk kahvesi faydaları

Kahve içmek sağlığınız için inanılmaz faydaları bulunmakta. Hem Alzheimer gibi birçok hastalığı önlüyor hem de daha uzun ömürlü olmanızı sağlıyor. Yalnızca bir fincan bu içecekten içerek daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilirsiniz. Biz de Şefin Tercihi ailesi olarak siz değerli okurlarımız ile bu bilgileri paylaşmak istedik. 

kahve içmenin faydaları
Kahve için bu sizin derslerinizde daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

İşte kahve içmenin inanılmaz faydaları 

Kahve dünyanın en popüler içeceklerinden bir tanesidir. 

Bundan da önemlisi faydaları bakımından dünyanın en şifalı içeceği olabilir. 

Bulduğumuz makaleler, bu içeceği tüketenlerin diğerlerine göre, ölümcül hastalıklarla karşılaşma riski daha düşük olduğunu gösteriyor. 

İşte bilimsel araştırmalardan yola çıkarak ispatlanan kahve tüketmenin sayısız faydalarından birkaç tanesi. 

1. Kahve içmek enerji seviyenizi yükseltir ve sizin çok daha başarılı olmanızı sağlar 

Aslında kahvenin bu özelliği toplumun geneli tarafından bilinmektedir. İçerdiği yüksek miktardaki kafein seviyesi sayesinde, kahve tüketimi sizi daha az yorgun hissettirir ve enerji seviyenizi yükseltir. 

Hatta bunu içtikten sonra 15 dakikalık kısa bir uykunun ardından güne yeniden başlamış gibi olursunuz.  

2. Kahve içmek zayıflatır mı? Cevap: Kesinlikle! 

Kahve içerdiği kafein sayesinde, vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve bunun sonucunda forma giren bir vücuda sahip olursunuz. Rakamlarla konuşmak gerekirse, kafein sizin metabolizma hızınızı %11 oranında hızlandırır. Kısaca söylemek gerekirse, kahve, zayıflamak için bire birdir, üstelik yağ da yakar. 

Bunun yağ yakmadaki anlamı, günlük iki fincan kahve tüketirseniz, normalden %29 daha hızlı zayıflarsınız. 

3. Kahve içmek sizi Alzheimer’dan da Korur 

İnsanın yaşı ilerledikçe sinir sistemi yıpranır ve özellikle beyindeki nöronlar dejenere olurlar. Bu durum genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur. 
Kahve içmek konusunda bilmeniz gerekenler 

Ancak, hastalığın ilk zamanlarında ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. 
Sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kahve içmek. 
Düzenli olarak kahve içerseniz, Alzheimer hastalığına yakalanmanız %65 oranında düşecektir.(2829

4. Kahve depresyona iyi gelir mi? İşte kahvenin depresyona faydaları 

Depresyon, özellikle bu karantina günlerinde her bireyin başına gelebilecek ve bireylerin yaşam kalitelerini düşürebilecek akıl sağlığını tehdit eden ciddi bir durumdur. Bu duruma yakalanmamanın ya da kurtulmanın en önemli ve kolay yollarından birisi de yine kahveden geçmektedir. 

2011 yılındaki bir Harvard çalışması gösteriyor ki, günlük dört fincan ve üzeri kahve içen kadınların depresyon belirtilerinde %20 oranında bir azalma gözlemlendi.(38

Bir başka çalışmanın sonuçları ise daha da çarpıcı. Çünkü bu faydalı ve bol kafein içeren içecek intihar oranlarını da düşürüyor, hem de yarıdan fazla. Araştırmada günde dört fincandan fazla kahve içen bireylerin intihara %53 daha az meyilli oldukları kaydedildi.(39

5. Ölümsüz olmak için bir kitap yazın ya da bir fincan kahve için 

İnsan koşullar ne olursa olsun yaşama arzusunu içinde bulunduran ve hayatta kalmak için her şeyi yapabilen bir canlıdır. Bu kafein deposu içecek de tam olarak bu canlıya göre tasarlanmış bir içecektir.  
Yapılan araştırmalar da bunu doğrulamaktadır. 18-24 yaş üzeri günlük olarak kahve içmek deposu içeceği tüketen erkeklerde ölüm riski %20, kadınlarda ise %26 oranında bir azalma gözlemlendi. (53

Yani kahve içmek hem sizi depresyondan korur, hem daha fit olmanızı sağlar, hem gün içinde daha zinde olmanızı sağlar hem de sizi uzun yıllar boyunca bu hayata bağlı tutar. 
 

İçeceğinizin bol köpüklü ve şekersiz olması dileğiyle. 

Hazırlayan: Birkan AKBAL 

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!