İçecekler

Şarap Üretiminin yeni adresi Norveç mi olacak?

şarap üretimi

Şarap Üretimi Norveç’e mi kayıyor? Evet, şarap üretiminin yeni adresi küresel ısınma nedeniyle Norveç olabilir. Küresel ısınma nedeniyle tüm dünya iklimsel olarak tersine dönüyor. Küresel ısınmanın dünyayı yaşanmaz hale getirse bile, Norveç gibi kuzey Avrupa ülkeleri, küresel ısınmayı fırsata çevirmeye çalışıyor.

şarap üretimi
şarap üretimi

Soğuk iklimiyle ve balıkçılığıyla bilinen Norveç, değişen iklim koşullarıyla birlikte yaklaşık on yıldır şarap üretimini uluslararası boyutlara taşıyor. Uzmanlara göre, küresel ısınma nedeniyle iklimimizin bu hızlı değişimi yakın gelecekte Avrupa’daki şarap üretimi, güneşi bol güney ülkelerinden Norveç ve diğer İskandinav ülkelerine kaydırabilir.

Küresel ısınma konusuna yönelik faaliyetlerde bulunan ülkelerin başında gelen Norveç, aynı zamanda bundan en çok faydalanan ülke konumunda.

Avrupa’nın ve dünyanın balık ihtiyacının büyük bir bölümünü Norveç karşılıyor. Ayrıca Norveç, küresel ısınmayla birlikte değişen iklimin nimetlerinden faydalanan sayılı ülkelerden bir tanesi. Norveç, yaklaşık on yıldır yapmış olduğu çalışmaların meyvesini almaya başladı.

Lahananın bile nadir olarak yetiştiği soğuk Norveç kasabalarında şimdilerde üzüm bağları boy göstermeye başlamış durumda. Norveç’in meşhur balıkçıları bile teknelerini bırakıp üzümden geçinme yolunu seçmekte. Norveç yalnızca üzüm üretmekle kalmayıp bu üzümlerden yapmış olduğu şarapları da üretip Dünya’ya ihraç ediyor. Norveçli yetkililer, her yıl daha fazla üzüm ve şarap üreticilerini Fransa, İtalya ve Romanya başta olmak üzere Avrupa’nın çoğu ülkesinden ülkelerine çekmenin yollarını arıyor.

Şarap Üretimi ve Norveç: Küresel ısınma ile birlikte Norveç üzümleri soğuktan donmuyor

Asma gövdeli, soğuk kış aylarına bile dayanıklı olan bu üzüm çeşidi Norveçli şarap üreticilerinin de gözdelerinden bir tanesi. Latince kökenli “Solaris” adında ki bu bağ üzüm türü Rusya, Kuzey Amerika ve Almanya’dan Norveç’e her yıl artarak ihraç ediliyor. Soğuğa dirençli bu üzüm çeşidinden olabildiğince en yüksek verimi elde etmek isteyen İskandinavlı şarap üreticileri birbirleriyle kıyasıya bir mücadele halinde.

Küresel ısınma sonucu yetişebilen Norveç üzümlerinin meyvemsi bir tadı var

Üzüm bağı yetiştiricisi ve şarap üreticisi olan Oslolu Borverg, yetiştirmiş olduğu üzümleri şu şekilde tanımlıyor: “Bu soğuğa dayanıklı bir üzüm çeşidi. Eğer Norveç’te yaz iyi geçerse üzümün tadı da bir o kadar güzel oluyor. Meyvemsi bir tadı var ve şaraba egzotik bir lezzet katıyor.”

Şarap Üretimi ve Norveç: ‘’ Küresel ısınma ile birlikte gelen iklim değişikliğinin getirdiği fırsatları kaçırmamakta kararlıyız.’’

Danimarka ’nın ünlü şarap markalarından bir tanesi olan Skaersogaard Vin’nin kurucusu Moesgaard, geçen yıl Newyork Times’a küresel ısınma konusunda bir demeç verdi. Vermiş olduğu bu demeçte, İskandinav ülkelerinde ki şarap üretimi için şu sözlerde bulundu, ‘’ Küresel ısınmayla oluşan iklim değişikliğinin getirdiği fırsatları kaçırmamakta kararlıyız, gelecek on yılda şarap üretimi büyük oranda İskandinav Ülkelerinden sorulacak. Biz de bunun öncüsü konumundayız.’’


Sonuç olarak, Norveç’te yaklaşık yarım düzine kadar isim yapmış şarap üreticisi var. Ancak buma rağmen bu üreticilerin hepsi şaraplarının kesinlikle gelecek vadettiğinden emin.

Birkan AKBAL

Ölçü birimlerime buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer arkadaşlarımın haber sitelerine buradan bakabilirsiniz.

Etiketler

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!