Nefis Röportajlar

”Türkiye’de Osmanlı şerbetlerini gerçek tarifleriyle yapan üç mekandan biriyiz”

Osmanlı Mutfağı birkan akbal

Gastronomi ve Osmanlı mutfağı ile azıcık haşır neşir olan hemen herkes Şerbetçi Ali Baba’yı kolaylık tanır. Eğer Şerbetçi Ali Baba’yı tanımıyor ya da adını hiç duymadıysanız, kendisini kısaca Kadıköy’de bulunan Güler Osmanlı Mutfağı adındaki restoranında 1965’ten bu yana, ‘600 yıllık Osmanlı mirasını yaşatan usta’ olarak tanımlayabiliriz. Gelin şimdi Şefin Tercihi farkıyla Şerbetçi Ali Baba’yı yakından tanıyalım.

güler osmanlı mutfağı
Güler Osmanlı Mutfağı

”Bizler bu muhteşem zenginliğin mirasçılarıyız”

Ali Usta öncelikle şu soruyu sormak istiyorum, neden Osmanlı mutfağı?

Neden Osmanlı mutfağı, çok güzel bir soru. Cevabı da çok basit. Çünkü asırlardır burada yaşamış koca bir imparatorluğun farklı coğrafyalardan esinlendiği muhteşem bir karışımdır Osmanlı mutfağı. Bizler bu muhteşem zenginliğin mirasçılarıyız ve bize düşen görevde bu mirası en saf haliyle yaşatmaktır. Bu nedenle biz, Güler Osmanlı Mutfağı olarak, Osmanlı ve Türk mutfağına ait 720’nin üzerinde yemek çeşidini yaşatmaya çalışıyoruz.

”Her gün farklı 14 lezzeti sunarak hem misafirlerimize Osmanlı lezzetlerini tattırıyoruz hem de bizler tarifleri unutmamış oluyoruz.”

720 yemek çeşidi muazzam bir rakam değil mi? Normal şartlarda bırakın bunları yapmayı, tarifini bile unutulur diye düşünüyorum. Peki siz bunu nasıl başarabiliyorsunuz Ali Usta?

51 yıldan beri uyguladığımız şöyle bir yöntem geliştirdik. Menümüzü sürekli değiştiriyoruz. Yani 720 yemek çeşidini sırasıyla uyguluyoruz. Daha detaylı söylemek gerekirse, her gün farklı 14 lezzeti sunarak hem misafirlerimize Osmanlı lezzetlerini tattırıyoruz hem de bizler tarifleri unutmamış oluyoruz. İşte yöntemimiz bu kadar basit Birkan Bey.

”Türkiye’de demirhindi ve Osmanlı şerbetlerini gerçek tarifleriyle yapan üç mekandan biriyiz

Gerçekten çok etkileyici! Ustalık dışında bu tür yöntemler de geliştirmiş olmanızdan eminim okurlarımız da çok etkilenecektir. Ali Usta peki asıl konumuzdan biri olan şerbetçi kültürünü nasıl yaşatıyorsunuz? Biraz da bundan bahsedelim isterseniz.

Tabii, hemen bahsedelim. Biz Osmanlı mutfağında ne kadar şerbet varsa hepsini hali hazırda yapmaktayız. Bunun yanı sıra Şerbetçi Ali Baba markasıyla 47’nin üzerinde Osmanlı şerbetini üretiyoruz. Hatta şu söylediğimde eminim şerbet konusunda ne aşamada olduğumuzu çok net anlayacaksınız, Türkiye’de Demirhindi ve Osmanlı şerbetlerini gerçek tarifleriyle yapan üç mekandan biriyiz.

Çok teşekkür ederim Ali Usta bizi bu pandemi döneminde ağırladığınız ve zaman ayırdığınız için. Umarım pandemi bittiğinde tekrardan detaylı bir şekilde söyleşi yaparız.

Ben teşekkür ederim Birkan Bey. Gerçekten çok sağ olun bu lezzetler ilgi gösterim bunları insanlarla paylaştığınız için.

Şerbetçi Ali Baba‘nın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm diğer haberlerimize de bakabilirsiniz:

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!