Nefis Röportajlar

“Yeme içme sektörünün toparlanması bir yılı bulur”

Balık ve diğer deniz ürünleri denildiğinde eminim ki birçoğumuzun aklına hemen zengin Ege mutfağı gelir. Şefimiz İsmail Doğan da bu zengin mutfak kültürünü 8 yıldan beri Kadıköy Bağdat Caddesi’ndeki balık restoranında yaşatmaya çalışıyor. 1971 yılında Ayvalık Cunda doğumlu Girit Göçmeni bir ailenin çocuğu olan İsmail Şef, Ayvalık Cunda’da 1986 yılında çırak olarak başladığı meslek serüvenine, 2013 yılında kendi restoranını açarak devam ediyor. Biz de kendisiyle pandemi sonrası gastronomi sektörünün geleceği hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Şefimiz, ”yeme içme sektöründeki toparlanmanın bir yılı bulacağını” düşünüyor.

İsmail Şef, 2013 yılında kendi restorantı olan Moshonis’i açtı. Moshonis Yunanca’da “mis kokulu ada” anlamına gelmektedir.

Öncelikle söyleşimize şu soruyu sorarak başlamak istiyorum, aşıyla birlikte toplum genelinde ”her şeyin normale döneceği” gibi bir izlenim uyandı. Siz bu görüşe katılıyor musunuz ve gastronomi sektörünün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Umut içinde olmak da fayda var. Ancak her ne kadar aşıyla birlikte eski normallere dönüş yaşansa da insanların genel olarak dışarıda yemek yeme alışkanlıklarında bir düşüş oldu. Bu nedenle ben gastronomi sektörü açısından eski normallere dönüşün biraz daha süreceği kanaatindeyim.

“Yeme-içme sektörünün toparlanması bir yılı bulur”

Aşı sonrası normalleşmenin yeme içme sektörü açısından daha yavaş ilerleyeceğini düşünüyorsunuz. Peki, tahminleriniz var mı, sizce yeme içme sektörü kaç yılda toparlanır?

Açıkcası ben yeme-içme sektöründeki toparlanmanın bir yılı bulacağını düşünüyorum. Ancak buradaki toparlanma da bizlerin işine pek yaramayabilir.

“Fast-food firmaları ya da büfeler, daha hızlı toparlanabilirken restoranlar ve gastronomiye hizmet eden mekanlar biraz daha geç toparlanır”

Bizlerin derken, yeme-içme sektörü çok geniş bir yelpazeye sahip. Örneğin bir fast-food firması da yeme içme sektörü içinde yer alıyor, bir restoran da. İnsanlar restoranlara yalnızca yemek yemek için gitmiyor. Oturmak, ailesiyle değerli vakit geçirmek ve manzara ve müzik eşliğinde lezzetin tadını çıkarmak istiyor. Ancak içinde bulunduğumuz bu süreçte bu tür şeyler insanları cezbetmekten daha çok korkutuyor. Aşı sonrasında da uzunca bir süre bu düşüncenin insanlarda hakim kalacağını düşünüyorum. Kısaca söylemek gerekirse, fast-food firmaları ya da büfeler, daha hızlı toparlanabilirken restoranlar ve gastronomiye hizmet eden mekanlar biraz daha geç toparlanır.

Moshonis’in web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer haberlerimize de bakabilirsiniz

Yazar hakkında

Birkan AKBAL

Gastronomi konularında yazmayı ve çizmeyi seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!